Tlenek węgla, znany również jako „cichy zabójca”, jest bezbarwnym i bezzapachowym gazem, co czyni go trudnym do wykrycia bez odpowiednich urządzeń. Niestety, każdego roku dochodzi do licznych przypadków zatruć, często związanych z niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych, takich jak piece czy bojlery.

W przypadkach zatrucia tlenkiem węgla, Terapia Hiperbaryczna może przyczynić się do skrócenia czasu powrotu do zdrowia w porównaniu z leczeniem w warunkach atmosferycznych. Skuteczne usunięcie tlenku węgla z organizmu pozwala uniknąć trwałych uszkodzeń, które mogą pojawić się w wyniku zatruć.

Zatrucie tlenkiem wegla

Szczególnie istotne jest zastosowanie Terapii Hiperbarycznej w przypadkach ciężkich zatruć tlenkiem węgla, gdzie może ona dosłownie uratować życie pacjenta oraz zminimalizować wystąpienie poważnych powikłań.

Podkarpackie Centrum Medycyny Hiperbarycznej w Stalowej Woli (Szpital Sanus) oprócz przyjmowania pacjentów planowo (wykaz wskazań do leczenia w Komorze Hiperbarycznej na stronie pcmh.pl), działa również w trybie ratunkowym, co jest zbawienne dla zatrutych tlenkiem węgla z tej części Polski. Jest to jedyna Komora Hiperbaryczna działająca w ramach NFZ na Podkarpaciu i w Świętokrzyskim.

W ostatnim czasie doszło do kilku przypadków zatruć, które wymagały pilnego leczenia w Komorze Hiperbarycznej w Stalowej Woli. Wśród pacjentów leczona była 31-letnia kobieta z powiatu leżajskiego (dom z piecem kaflowym) czy 22-letnia mieszkanka powiatu krośnieńskiego. Tylko w ostatnich dniach z zatruciem do leczenia w Komorze Hiperbarycznej trafili 40-letni mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego oraz nastoletnia dziewczyna z powiatu ostrowieckiego. Oba te przypadki były wynikiem zatrucia tlenkiem węgla z termy gazowej.

Warto zauważyć, że każdego zatrucia tlenkiem węgla można uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Posiadanie czujników tlenku węgla, odpowiedzialne korzystanie z urządzeń grzewczych, regularna konserwacja oraz utrzymanie właściwej wentylacji to kluczowe kroki, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem tego cichego zabójcy.


W sprawach nagłych komora otwarta jest 24/7.
Numer alarmowy: 691 283 595